PSI veletrh

4. 3. 2017 Tipy

PSI veletrh je jako bootkamp, dovolená a reklamní “disneyland” dohromady. Na celosvětovém veletrhu reklamních a propagačních předmětů PSI jsme jako doma. I letos jsme se vypravili do Düsseldorfu, zjistit co zrovna frčí a vybrat to nejlepší do portfolia. Co v Německu zažil náš Michal?

Když vyrazíte na pracovní cestu, může to být pekelná nuda a dřina, nebo naopak skvělá zábava. Letošní PSI patří i díky kolegům do té druhé kategorie. Je to až trochu neuvěřitelné – ale od začátku.

Začínat v malém nelze a cesta dlouhá 800 km rozhodně patří k silným zážitkům. Přestože číslo vypadá hrozivě, nakonec se čas strávený s kolegy mimo kancelář ukázal jako skvělá příležitost stmelit kolektiv, vytvořit bojový plán a probrat všechny ty drobnosti, na které v každodenním shonu nezbude čas. Do historického města jsme dorazili sice uondaní, ale vysmátí a plní optimismu. A to je ten nejlepší začátek.

Když se vydáte na PSI, jsou dobrá nálada a nadšení to, co potřebujete asi nejvíc. Veletrh není žádný drobeček. Na výstavišti u letiště zabírá 4 obrovské haly, nacpané k prasknutí. V Německu je prostě všechno tak nějak větší – takže jestli něco můžu doporučit, vezměte si pohodlné boty. Každý den jsem, jenom mezi stánky, nachodil víc než 10 km.

Jak bojovat proti těžkým nohám a únavě? Chce to kafe!

Stačí nalít horkou vodu do horní části sáčku a zavřít zip. Za chvíli už jen odkroutíte zobáček, nalijete si kafe do kelímku jako z konvičky a můžete pít. Skvělá věc. Na teambuldingy, na veletrhy a akce, ale taky na cestování. Jo, a mají i čaje 😉

Kvůli velikosti akce a omezenému času jsme si vzali příklad i z německé organizace a šli jsme na to od lesa. Rozdělili jsme se do dvojic, haly rozčlenili na jednotlivé sektory a nakonec i na jednotlivé segmenty – textil, 3D, IT, rozdávačky a podobně. Komunikačním jazykem je samozřejmě angličina, ale návštěvníci i vystavovatelé jsou z celého světa a tak je to občas babylon. Každopádně, jazyk si procvičíte lépe, než na intenzivním kurzu.

Jak si pomoct, když u stánku nemluví řeší vašeho kmene? Chce to univerzální jazyk!

Masivní kovová propiska, která v sobě má pravítko, vodováhu i šroubovák, je to pravé. Ocení ji každý chlap, který potřebuje mít jasno, stejně jako já. A jsem si jistý, že pokud tuhle vychytávku váš zákazník donese domů, mezi dětmi o ni bude rvačka.

Když už jsme u toho chození mezi stánky a komunikace, není to vždycky záležitost nepříjemná, natrefíte i na krajany.

A když už je to společenská událost, samozřejmostí jsou drobné dárky a občerstvení. No, a když budu trochu nekorektní, jsou tady slečny hostesky. Vystavovatelé dobře ví, že pohled na krásu potěší a povzbudí – a dámy u některých stánků jsou prostě skvostné.

Jak si vysloužit široký úsměv? Můžete vtipkovat i beze slov!

Tohle tričko je naprosto boží – protože obrázek na něm můžete měnit i stokrát denně. Černá plocha na prsou funguje jako tabule. Stačí použít bílou křídu, vyjádřit svou myšlenku a když už není aktuální, zase ji smazat. Nebo si na prsa napsat svoje jméno? Na teambuildingy, poznávací akce nebo pro děti je to vychytávka k nezaplacení.

Ale zpátky k práci, PSI jako celek je velmi inspirativní jak pro nováčky v reklamní branži, tak i pro zkušené obchodníky. Já jsem tu byl podruhé a i tentokrát jsem viděl spoustu nového. Když se ohlédnu zpětně, vidím největší přínos v pečlivém zpracování výstupů a roztřídění vzorků. Mám hromadu věcí, které můžu ukazovat klientům – a spoustu nápadů, co by se komu nejvíc hodilo.

Po několika stáncích už si ten první nepamatujete – a tak je třeba si všechno pečlivě zapsat.

Jistotu, že vám z toho všeho nedojde náplň, máte u speciálního pera. Koukal jsem na to jak puk – pero nemá náplň a píše na základě chemických procesů oxidace stříbra. Neptejte se mě na chemické detaily. Dát tohle na místo, kde zákazníci podepisují smlouvy nebo účty – to je dobrá frajeřina. Na to se nezapomíná.

Shrnuto a podtrženo, PSI jsou opravdu náročné 3 dny. Kilometry chůze, tašky plné vzorků a katalogů… je to docela posilovna. Na druhou stranu, je to i dovolená. Německý hotelový standard s bazénem a saunou, výborné jídlo a skvělé bary, krásné ženy… málem bych zapomněl, proč jsem tam vlastně… jo jasně…z toho, co jsme objevili, budeme těžit inspiraci celý rok. A buďte si jisti, že se ještě máte na co těšit.  Já už se teď těším na další ročník!

Když jsme u cestování a výletů, můj tajný osobní tip jsou sáčky na svačinu. Ne všude je občerstvení rozeseto tak pravidelně, jako na veletrhu – a zabalit si sebou něco k snědku je tak dobrý nápad. Svačinové pytlíky jsou omyvatelné a thermo zároveň. Takže uchrání ovoce před rozmačkáním a řízek před působením tepla. Není to levná záležitost, ale právě proto to je věc skvělá do různých soutěží a anket.